Czarny Łabędź

Spektakl inspirowany jest bajką o Brzydkim Kaczątku Hansa Christiana Andersena.

W spektaklu poruszany jest problem  braku tolerancji dla odmienności, innego wyglądu, innego zachowania niż to ogólnie przyjęte i akceptowane w określonym środowisku.

Przedstawienie od samego początku przykuwa uwagę dzieci. Pojawiają się ubrani w zabawny sposób aktorzy, którzy próbują uruchomić stojącą na pustej scenie maszynę. Uruchomiona w końcu maszyneria pokazuje zaskoczonym widzom kolorowy świat wokół wiejskiego podwórka. Jest to świat działający harmonijnie w którym pory roku zmieniają się w naturalnym cyklu, drzewa owocują, pływają kaczki po jeziorze. Krowa daje mleko, owca daje wełnę, wszystko jest po coś i czemuś służy. I w tym świecie sielanki pojawia sie ten obcy-inny.  Różniący  się od reszty społeczności, dlatego jest wyśmiewany i gorzej traktowany.  Mimo swojej odmienności znajduje wsparcie w rodzinie, która się nim opiekuje.

Mimo wzruszającego przesłania płynącego ze spektaklu, został on utrzymany w wesołym tonie. Niewątpliwie przyczyniają się do tego aktorzy, którzy w przedstawieniu oprócz własnej gry używają form plastycznych przypominających dziecięce drewniane zabawki na kółkach.

22.09.2023, godz. 18.00, Czarna Sala, ul. Słowiańska 13
bilet 15 PLN, rezerwacja 606 977 954, 725 167 323